Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız?
  1. Ana Sayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız?

0

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır merak ediyor, elinizdeki kıymanın kullanım tarihi geçmemiş olmasına rağmen onu kullanıp kullanmama konusunda ufak da olsa bir şüphe yaşıyorsanız aşağıdaki pratik yöntemleri uygulayarak kıymanın bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Kıymanın renginin grileşip grileşmediğini kontrol edin

 

Kıymanın bozulup bozulmadığına dair ilk ve en belirgin bilgiyi rengine bakarak anlayabilirsiniz. Uzun süre bekleyen kıyma, parlak kırmızı rengini kaybeder ve grileşmeye başlar. Eğer kıymanızın rengi neredeyse tamamen gri/soluk ise artık kullanmamanız daha iyi olabilir.

Kıymaya dokunarak yapışkan olup olmadığını kontrol edin

Kıymanın rengine baktığınızda bozulup bozulmadığını tam olarak anlayamıyorsanız dokunarak test edebilirsiniz. Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın ve temiz olduğundan emin olduktan sonra parmak uçlarınızla kıymadan bir parça alıp bastırın. Eğer parmaklarınızı birbirinden ayırdığınızda elinizde yapışkan, cıvık bir kıyma, sıvı ya da yumurta akı gibi uzayan bir kalıntı kaldıysa kıymanız büyük ihtimalle bozulmuş demektir. Taze kıymayı ellerinizle bastırdığınızda parça parça olur ve elinizde yapışkan, uzayan bir sıvı, doku bırakmaz, unutmayın.

Kıymanın kokusunun ekşiyip ekşimediğini kontrol edin

Bozuk kıymayı anlamanın en yaygın yollarından biri de onu koklamak. Evet, sadece koklayarak dahi kıymanın bozulup bozulmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Çünkü bozuk kıyma, taze kıyma gibi kokmaz, ekşimsi, hatta bozulmanın ileri seviyelerinde ise kesif bir kokusu olur. Eğer kıymanızdan her zamankinden farklı bir koku alıyorsanız şüphelerinizde haklı olabilirsiniz.

Kıymayı güvenle saklamak için aşağıdaki noktalara dikkat edin

Kıymanızı yeni aldıysanız ve bozulmadan olabildiğince uzun süre saklamak ya da onu güvenle tüketmek istiyorsanız bu adımları uyguladığınızdan emin olmalısınız:

  • Aldığınız kıymanın paketinin delik, yırtık, çizik olmadığından emin olmalısınız.
  • Kıymayı oda sıcaklığında olabildiğince bekletmemeli, 2 saati asla aşmamalısınız.
  • Kıymayı yakın bir zamanda kullanmayı düşünüyorsanız aldığınız andan itibaren buzdolabına kaldırabilirsiniz ancak buzdolabında en fazla 2 gün bekletebileceğinizi unutmamalısınız.
  • Buzdolabında bekletebileceğiniz uygun sıcaklığın ise 4°C veya daha altında olduğunu unutmamalısınız.
  • Eğer 2 gün içinde tüketmeyecekseniz kıymayı buzdolabında değil buzlukta saklamalısınız.
  • Buzlukta eğer uygun şartları sağladıysanız yaklaşık 3-4 ay boyunca güvenle saklayabileceğinizi bilmeli ama bu süreyi asla aşmamalısınız.

Kaynak: yemek.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapmak İster misin?