Reklamı Kapat

Çayın Boyalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Çayın Boyalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
9 Şubat 2020 408 defa okundu 0 yorum

Türkiye en fazla çay tüketen ülkeler sıralamasında, yılda kişi başı 3.5 kilogram tüketim ile ilk sırada yer alıyor. Yıllık tüketim ise 260 bin ton.

Hemen renk vermesin

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ürünlerine ilaç etken maddesi eklediğini tespit ettiği firmalar arasında bazı çay şirketleri de vardı. Bunun üzerine uzmanlar, çaydaki gıda boyası hilesine karşı tüketicileri uyardı.

Ziraat Mühendisi Osman Baykal, çaydaki hilenin basit bir deneyle ortaya çıkarılacağını belirterek, “Bir bardak soğuk suya bir tutam kuru çay koyun. Kaliteli çayın suya hemen renk vermemesi gerekiyor. Eğer kuru çay suya temas ettiğinde anında renk veriyorsa bu çayda boya vardır” diye konuştu.

Sert bir tat olmadı

Üreticinin dikkat etmesi gereken bazı özelliklerin olduğunu belirten Osman Baykal, “Paketteki kuru çaya bakıldığında ürün düzgün yapıda olmalı, içinde çöp, odunsu, lifsi yapılar ihtiva etmemeli. Diğer özellikleri ise içtiği zaman dilde sert bir etki bırakması gerekir.

Ancak bazı bazı işletmeler içlerine katkı maddeleri ekleyerek ucuz ürünlerden kaliteliymiş gibi gözüken ürünler elde etmeye çalışıyorlar. Çayda en çok bilinen hileler boyar madde ve granül kullanımıdır” dedi.

Kaynak: POSTA

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.