Her Gün 1 Avuç Leblebi Yemenin Faydaları
  1. Ana Sayfa
  2. Pratik Bilgiler

Her Gün 1 Avuç Leblebi Yemenin Faydaları

0

Leblebinin içeriğinde bulunan yararlı maddeleri, vitamin ve mineralleri gördüğümüze, kaç kalori olduğunu da öğrendiğimize göre her gün bir avuç leblebi yediğimizde vücudumuza olabilecek katkılarını öğrenmenin vakti geldi demektir. Hemen başlayalım…

Uzun süreli bir tokluk hissi sağlar

Açlık krizlerine hızlıca çözüm olan yiyeceklerden leblebi, birçok atıştırmalığa göre düşük kalorisiyle de yüz güldürüyor. Diyette olanlara destek oluyor.

Mide sorunlarına iyi gelir

Mide suyunu emen leblebi, bu özelliğiyle mide yanması başta olmak üzere birçok mide rahatsızlığına iyi geliyor. Reflü üzerinde dahi hafifletici etkileri olduğu biliniyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğinde bolca vitamin ve mineral barındıran leblebi, düzenli olarak tüketildiğinde vücut direncini artırıyor. Bu sayede uzun sürede bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturabiliyor.

Kan şekerinin dengelenmesini sağlar

İçinde bulunan proteinler sayesinde leblebi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Bu etkisiyle kan şekerindeki ani değişimlerin önüne geçerek baş dönmesi, aniden bastıran açlık krizi, yorgunluk gibi sorunların da önüne geçiyor.

Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur

Leblebi, kötü kolesterolün dengelenmesine destek oluyor, bu sebeple özellikle kötü kolesterolü yüksek çıkanlara öneriliyor.

Ağız yaralarına ve iltihaplanmalara iyi gelir

Leblebi düzenli olarak tüketildiğinde vücutta oluşabilen iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde ağız içinde oluşan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Kemik ve diş sağlığını olumlu etkiler

İçeriğinde bulunan kalsiyum başta olmak üzere yararlı maddelerin etkisiyle leblebi, kemik sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Düzenli tüketildiğinde dişlerin sağlıkla kalmasını sağlarken kemik gelişimi ve sağlığına da olumlu etkilerde bulunuyor.

Böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olur

Leblebi, başta böbrek taşı olmak üzere birçok böbrek rahatsızlığı üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor.

Cildin ışıl ışıl olmasını sağlar

İçeriğindeki vitaminlerin etkisiyle lkeblebi, hücrelerin yenilenme hızını artırıyor. Bu sayede cildin çok daha canlı, parlak, temiz ve ışıl ışıl görünmesini sağlıyor.

Anne sütünü artırdığı söylenir

Leblebinin içindeki folik asit sebebiyle anne sütünün hem miktarını hem de kalitesini arttırdığı da biliniyor. Bu sebeple hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların doktorlarına danışarak tüketmesi öneriliyor.

Kaynak: Yemek.com

Yorum Yapmak İster misin?